Катаракта: що це таке, як лікувати і чи можна обійтися без хірургічного втручання

0
495

Кришталик — один з головних органів оптичної системи очі, що відповідає за переломлення світлових променів і їх фокусування на сітківці. Помутніння кришталика (катаракта) погіршує пропускну здатність очі, що призводить до зниження гостроти зору — аж до повної сліпоти.

Це потрібно знати про катаракту

Захворювання може виникнути в будь-якому віці, але в групі підвищеного ризику — пацієнти старше 60 років, при цьому відсоток жінок і чоловіків практично однаковий.

Помутніння кришталика є незворотнім. Медикаментозна терапія може сповільнити прогресування захворювання, але не більше.
Єдиний метод лікування катаракти — заміна кришталика ІОЛ.
Щоб не упустити момент, ми наполягаємо на необхідності проходження профілактичних оглядів.

Точна причина розвитку катаракти невідома. Одна з найбільш цікавих теорій — ураження тканин кришталика вільними радикалами непрозорими молекулами, які накопичувались в нашому організмі протягом усього життя. Це пояснює велику кількість вікових пацієнтів.

І все-таки ми можемо назвати чинники, що сприяють розвитку катаракти. Перш за все, це:

  • Ультрафіолетове опромінення з ураженням очей.
  • Незбалансоване харчування, в тому числі дефіцит антиоксидантів.
  • Природне старіння організму.
  • Часті запальні захворювання очей.
  • Анемія.
  • Ендокринні порушення, наприклад, цукровий діабет.
  • Травми очей.
  • Спадковість.
  • сильна короткозорість

Зверніть увагу!

Якщо деякі фактори не залежать від людини, наприклад, спадковість, нормалізувати харчування, своєчасно скоригувати короткозорість, стежити за рівнем цукру в крові, носити сонцезахисні окуляри — в наших силах. Люди, які належать до групи ризику, повинні регулярно проходити офтальмологічний огляд.

Симптоми катаракти

Помітне погіршення зору характерно для більш пізніх стадій катаракти, однак це не означає, що на початковому етапі розвитку патології зміни відсутні взагалі. Вас повинні насторожити такі симптоми:

Двоїння предметів.
«Мушки» в очах.
Затуманення зору.
«Фарбування» предметів в жовтий колір.
Дискомфорт при читанні книг, листі, роботі з дрібними предметами.
Погіршення нічного зору.
Дискомфорт при знаходженні на сонці.
Зміна колірного сприйняття (погане розрізнення відтінків).

Як діагностувати катаракту

Наявність одного або декількох симптомів — привід звернутися до лікаря. Діагноз катаракта ставиться тільки за результатами офтальмологічного обстеження, що включає проведення візометрії, периметрии, тонометрії, біомікроскопії і офтальмоскопії. Говорячи простою мовою, лікар визначає гостроту зору і межі сприйняття, вимірює внутрішньоочний тиск, ретельно вивчає очне яблуко і очне дно.
Якщо діагноз підтверджений, вам призначать ряд інших досліджень, мета яких — вибір тактики проведення операції та розрахунок сили штучної лінзи, яка замінить віддалений кришталик.

Тільки операція?

Видалення катаракти хірургічним шляхом — єдиний ефективний метод відновлення зору. Одна з найбільш сучасних технік -ультразвуковая факоемульсифікація зруйнованого кришталика з наступною імплантацією ІОЛ.

Це важливо!

Операція проводиться під місцевою анестезією, триває близько 15 хвилин і не вимагає госпіталізації. Відсутність швів значно прискорює період реабілітації.